Co to są listy dłużników?

źródło: www.freedigitalphotos.com

Listy dłużników, niesłusznie nazywane czasami „czarnymi listami”, wywołują spory popłoch i strach. Czym taka lista właściwe jest? Kiedy możesz się na niej znaleźć? Jakie mogą być tego skutki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym tekście.

Sprawdź samego siebie!

Listy dłużników prowadzone są przez biura informacji gospodarczej, w skrócie BIG. Są to instytucje, które zajmują się gromadzeniem, przechowywaniem i przekazywaniem informacji gospodarczych o nierzetelnych płatnikach. W Polsce funkcjonują cztery takie biura. Jednym z nich jest Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. Wszystkie osoby, które nie radzą sobie ze spłatą długów, mogą sprawdzić swoją historię płatniczą w Systemie ERIF i zorientować się, czy zostały dopisane do Rejestru i z jakiego tytułu.

Ty także możesz sprawdzić, czy Twoje nazwisko widnieje na liście osób zadłużonych. Twoja historia płatnicza może być negatywna lub pozytywna – w zależności od tego, czy terminowo spłacasz swoje zobowiązania. Aby sprawdzić informacje na własny temat, wystarczy bezpłatnie zarejestrować się w serwisie www.infoKonsument.pl.

Jasne i ciemne strony wpisu

Jedną z korzyści rejestru dłużników może być m.in. wsparcie w odzyskiwaniu swoich należności. Dzięki dopisaniu osoby, która zalega z zapłatą należności, na listę dłużników, możesz zmobilizować ją do spłaty zobowiązania. Aby to zrobić, musisz pamiętać o spełnieniu ustawowych warunków takiego wpisu. Po pierwsze, Po trzecie, jeśli masz prawomocny wyrok sądu lub nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności, wówczas musi minąć co najmniej 14 dni od momentu wysłania listem poleconym lub doręczenia dłużnikowi do rąk własnych pisma, które zawiera ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do rejestru dłużników. Z kolei, jeśli zadłużenie firmy powstało w związku z zawartą umową związaną, wówczas musi minąć co najmniej miesiąc od momentu wysłania listem poleconym lub doręczenia dłużnikowi do rąk własnych wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem o możliwości dopisania do rejestru dłużników.

Co natomiast może grozić Tobie, jeśli to właśnie Twoje dane wpisano do biura informacji gospodarczej? W przypadku informacji negatywnej możesz spodziewać się wielu nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak np. obniżona zdolność kredytowa. Możliwa jest także sytuacja, w której dostaniesz odmowę kupna czegoś na raty.

Nie taki diabeł straszny…

Tak naprawdę wpis na listę dłużników nie jest aż tak przerażający, jak się niektórym wydaje. Lista ta tworzona jest po to, by zebrać w jednym miejscu dane o osobach zadłużonych. Nierzadko powiadomienie o wpisie do bazy biura informacji gospodarczej działa na osobę zadłużoną jak kubeł zimnej wody i zwraca jej uwagę na to, że najwyższy czas już coś zrobić w kwestii spłaty zaległej należności.

Co zrobić w sytuacji, gdy znajdujesz się na liście osób zadłużonych? Odpowiedź nasuwa się sama… Spłać swoje długi. Czasami nie jest to zadanie proste, zwłaszcza, gdy wplątałeś się w tzw. spiralę zadłużenia i nie masz planu, jak z niej wyjść. Tu z pomocą przychodzą firmy zarządzające wierzytelnościami, jak np. największa taka firma w Polsce – Grupa KRUK. Z pomocą jej doradców wspólnie wypracujecie optymalne i wygodne dla obu stron rozwiązanie, np. rozłożenie długu na raty. Dzięki temu masz perspektywę, że Twoje nazwisko zniknie z listy dłużników, a historia z negatywnej zmieni się na pozytywną!

Facebooktwittergoogle_plusreddit

3 thoughts on “Co to są listy dłużników?

  1. Ja tam nie chciałabym być na takiej liście dłużników.
    Problem potem ze wszystkim

  2. Emilka no to nie bierz pożyczek to nie będziesz. Nie zadłużasz się to nie jesteś na liście dłużników proste.

    1. No ale ciężko w dzisiejszych czasach żyć nie na kredyt, jak nie masz nadzianych rodziców, ani nie wygrałeś/wygrałaś w lotka ani nie masz pracy gdzie zarabiasz świetną kasę, to jak inaczej np wyprowadzić się od rodziców i zamieszkać na swoim… ? Dlatego młodzi ludzi tak się zadłużają…

Comments are closed.